Hvad skete i 2024

6. februar 2024

”Dramaet i Skævinge i 1953”. Foredragsholderen, journalist Jens Meyer, fortalte om drabssagen med stor respekt for de to involverede hovedpersoner og deres efterkommere. Politisagen sluttede med en konstatering af, at slagtermester Rasmussen havde dræbt Harald Landgren og derefter begået selvmord, da politiet kom på sporet. Jens Meyer havde fået aktindsigt i politirapporter og selv researchet grundigt. Den manglende brik – liget af Landgren – er aldrig fundet, men forskellige teorier blev gennemgået.

Ca 25 overværede foredraget
Ingen synes at have set Landgren, fortælles det.

==============================================================

Efter generalforsamlingen 6. marts 2024 fortalte Frederiksborgmuseets direktør Ulla Tofte om forholdet mellem by og museum og om museets strategier – meget inspireret og meget inspirerende. Forsamlingen fik et virkelig godt indtryk af, hvordan Frederiksborgmuseet nu åbner sig imod omgivelserne og inddrager byen og egnen på en ny måde.

Ved generalforsamlingen orienterede Asger Berg om foreningens arbejde i årsberetningen for 2023.